Substancje mitochondrialne: selen

Medycyna mitochondrialna to dział medycyny, o którym większość z nas wie stosunkowo mało. Tymczasem medycyna mitochondrialna rozwija się niezwykle intensywnie. Do zagadnień z nią związanych zalicza się substancje mitochondrialne. Jest ich naprawdę wiele. Tym razem skoncentrujemy się na jednej z nich. Będzie to selen.

Medycyna mitochondrialna, czyli co?

Zacznijmy od tego, czym zajmuje się medycyna mitochondrialna. Jest to dział medycyny, którego zainteresowania koncentrują się wokół mitochondriów. Są to struktury komórkowe, które znajdują się w każdej komórce. Ich zadaniem jest między innymi produkcja energii. Aby mitochondria mogły działać prawidłowo, niezbędny jest szereg substancji. Jedną z nich jest właśnie wspomniany we wstępie selen.

Istotna rola selenu

Selen ma do spełnienia kilka istotnych zadań. Przede wszystkim dzięki niemu prawidłowo może pracować tarczyca. Sprawia także, że dobrze działa układ odpornościowy. Przy niedoborach selenu nasz organizm zaczyna poważnie szwankować. Jeśli chodzi o formę selenu, to świetnie sprawdzają się te, które zawierają selen w postaci L – selenometioniny. Jest to organiczna forma selenu, która charakteryzuje się wysoką wchłanialnością. Dochodzi ona nawet do 95%. Zakup selen w takiej formie nie jest obecnie najmniejszym problemem.

Substancji, które pozwalają utrzymać mitochondria w odpowiedniej formie jest zdecydowanie więcej. Zalicza się do nich między innymi magnez, witaminę D3, a także kwas askorbinowy, czyli popularną witaminę C.