Skuteczne wspomaganie mitochondriów

Mitochondria to stacje energii komórkowej. Jednak wraz z użyteczną energią wytwarzają szkodliwe substancje – rodniki ponadtlenkowe, które biorą udział w patogenezie prawie wszystkich chorób związanych z apoptozą i śmiercią komórek. Produkcja wolnych rodników rośnie z wiekiem, nasilając się w krytycznych warunkach, na przykład z niedokrwieniem, stanem zapalnym i innymi stresującymi sytuacjami.

Jednocześnie w organizmie aktywowane są endogenne układy przeciwutleniające, które zapewniają nam odporność na stres, ale jeśli ich działania nie są wystarczające, wówczas same mitochondria, a następnie komórki umierają.

Jak chronić się przed stresem

Witamina B3 i inne substancje mitochondrialne dostarczają do naszego organizmu niezbędne substancje odżywcze. Medycyna mitochondrialna określa jakie witaminy i minerały mogą nam pomóc we wspomaganiu mitochondriów. Dobrze znane przeciwutleniacze – kwas askorbinowy, tauryna, emoksypina, witamina E, koenzym Q10 – mogą pomóc organizmowi chronić się przed stresem oksydacyjnym. Doskonale neutralizują wolne rodniki in vitro, ale działają bardzo słabo w organizmie.

Istnieje wiele ograniczeń klasycznych przeciwutleniaczy, z których głównym jest fakt, że praktycznie nie docierają tam, gdzie powstają rodniki ponadtlenkowe.

Czym jest kardiolipina?

Pierwszym obszarem obrony komórek przed działaniem wolnych rodników jest kardiolipina. Ten lipid jest składnikiem wewnętrznej błony mitochondriów i po utlenieniu pod wpływem rodników ponadtlenkowych ulega zniszczeniu, mitochondria giną, co zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się szkodliwych produktów peroksydacji. Udowodniono eksperymentalnie, że SkQ1 selektywnie chroni kardiolipinę w błonie mitochondrialnej.