Selen: pierwiastek cenny dla mitochondriów

Medycyna mitochondrialna jest tym działem medycyny, który rozwijany jest naprawdę bardzo intensywnie. Jednocześnie jest to jeden z tych działów, które przeciętnemu człowiekowi w ogóle nie są znane. Co więcej, większość z nas w ogóle nie słyszała o medycynie mitochondrialnej. Zobaczmy czym jest medycyna mitochondrialna i jakie zagadnienia się z nią wiążą.

Przedmiot medycyny mitochondrialnej

Jak sama nazwa sugeruje, medycyna mitochondrialna zajmuje się mitochondriami. Są to struktury, które znajdują się w każdej komórce żywego organizmu. Zadaniem mitochondriów jest produkowanie energii dla komórki. Nie trudno więc domyśleć się, co może się stać, kiedy mitochondria zaczynają szwankować. Na szczęście dzisiaj można poprawić ich funkcjonowanie. Wystarczy postawić na substancje mitochondrialne, którym medycyna mitochondrialna poświęca naprawdę wiele uwagi.

Selen substancją mitochondrialną

Jedną z substancji mitochondrialnych jest selen. To pierwiastek, który ma duże znaczenie dla poprawnego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim dba o to, aby nasza tarczyca działała bez zarzutu. Kiedy jego poziom znacząco spada, szwankować zaczyna również układ odpornościowy. Na szczęście dzisiaj nie ma najmniejszego problemu z suplementacją selenu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że zakupiony selen zadziała tak, jak należy, warto postawić na taki, który zawiera selen w postaci L – selenometioniny. Taki selen charakteryzuje się wchłanialnością dochodzącą nawet do 95%. Ma postać organiczną.